Katalog SEO

Skuteczna i etyczna promocja stron WWW – dodaj stronę do moderowanego katalogu za darmo!

Wyszukiwarka:

Sredzkakolej.pl Średzka Kolej Powiatowa (Katalog zabytki)

Miniaturka domeny www.sredzkakolej.pl5 lat/aSMS

Otwórz www.sredzkakolej.pl

Średzka Kolej Powiatowa

Dzisiaj mało kto wie, że na terenie województwa Wielkopolskiego funkcjonują jeszcze kolejki wąskotorowe, które w przewadze oferują turystyczną przejażdżkę w sezonie letnim od maja do września. Jedną z nich jest Średzka Kolej Powiatowa - chyba jedna z najbardziej zasłużonych kolei nie tylko w Wielkopolsce, ale w całym kraju.

Historia tej niebagatelnej ciuchci zaczyna się 110 lat temu w 1902 roku, kiedy to otwarto 45 kilometrowy odcinek ze Środy Wielkopolskiej do Kobylegopola (dziś dzielnica Poznania). Usprawniła wtedy transport towarów z majątków ziemskich do ich odbiorców w szczególności cukrowni „Środa”. Niespełna osiem lat później – w 1910 roku, otwarto linię ze Środy do Zaniemyśla o długości 14 km.

W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, pod kierownictwem PKP zmniejszono rozstaw toru z 1000 mm do 750 mm, likwidując przy tym wiele bocznic. W dobie rozkwitu komunikacji drogowej, utrzymanie odcinka ze Środy do Kobylegopola stało się nierentowne dla tego też w roku 1976 podjęto decyzję o likwidacji linii. Codzienny ruch na linii do Zaniemyśla prowadzony był do 2001 roku kiedy to po raz ostatni zamknęły się drzwi zabytkowej parowozowni.

W 2002 roku średzką ciuchcią zainteresowało się starostwo powiatowe w Środzie Wielkopolskiej które do dzisiaj zorganizowało już prawie 10 kolejkowych sezonów turystycznych.

Dlaczego akurat ta kolejka wąskotorowa jest unikalna?

Ponieważ to właśnie Średzka Kolej Powiatowa od początku aż do dzisiaj używa wyłącznie parowozów do prowadzenia pociągów. To właśnie średzka kolejka dojazdowa była jedną z ostatnich kolei wąskotorowych w Europie wykorzystując parowozy do regularnych pociągów osobowych i towarowych.

Naprawdę warto wybrać się w podróż zabytkową kolejką podziwiając malownicze tereny powiatu średzkiego. Ciuchcia wąskotorowa nie jeździ już na co dzień, tylko w sezonie turystycznym począwszy od maja do września.

W zależności od pogody Parowóz Px48-1756 zabiera ze sobą specjalne wagoniki turystyczne (z których lepiej poczujemy zapach dymu i lepiej usłyszymy pogwizdywanie parowoziku) bądź tradycyjne zielone wagony osobowe.

Zyskaj setki linków
 1. Komentarze
 2. Podgląd
 3. Podobne
 4. Wpis
 5. Najpopularniejsze
 6. Odwiedzający
Widok pełny
Komentując promujesz stronę!

Komentowana strona WWW zyskuje link ze strony głównej.
Dodaj komentarz www.sredzkakolej.pl teraz!

Skomentuj www.sredzkakolej.pl

Komentarze / opinie publikowane są od razu.

Szybki podgląd strony WWW

wwwPreview v3.6 z grudnia 2018: podgląd w przygotowaniu;
Podgląd strony nie jest jeszcze gotowy - prosimy sprawdzić za godzinę...

Katalog SEO zawiera 1 podobnych stron WWW:

 • Przedszkole ciuchcia Anin Działające od 1995 roku przedszkole ciuchcia Puch Puch działa na terenie Warszawy. Specjalizuje się w wychowywaniu i opiece nad dziećmi, w tym dzięki autorskiemu programowi edukacyjno-wychowawczemu, który zakłada poświęcanie mnóstwa uwagi każdemu dziecka z osobna, przez co jego rozwój przebiega w sposób indywidualny oraz wszechstronny. Przedszkole zatrudnia doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę opiekunów i wychowawców.
Kategorie wpisu:
Raport błędu:
 Przyśpiesz indeksację:
  Wygląd linku:

  Sredzkakolej.pl w Katalogu SEO - skomentuj!

  Najpopularniejsze słowa na stronie:

  • Lista najpopularniejszych słów nie jest jeszcze dostępna do pobrania...

  Wczytuję statystyki...

  ↑↑↑

  Katalog SEO nie odpowiada za treść zewnętrznych stron WWW ani linków sponsorowanych (reklam). Wszystkie linki, opisy, grafiki/zdjęcia do pobrania są darmowe, ale mogą być nieaktualne. Odwiedzając Katalog SEO akceptujesz jego regulamin. Copyright © 2006-2017 SublimeStar.com Walerian Walawski.

  SublimeStar.com